Szybsza i lepsza ochrona prywatności w ramach opcji Opt-in Tracking Protection oraz inne zmiany w najnowszym wydaniu Firefox Quantum

Coraz częściej rzeczy, których nie zaakceptowalibyśmy w świecie fizycznym, akceptujemy w świecie on-line. Na przykład, jak byście się poczuli, gdybyście zajrzeli na chwilę do sklepu, po czym przez kolejny miesiąc otrzymywalibyście pocztą ulotki z jego ofertą, mimo że nic tam nie kupiliście? Strony, które odwiedzamy w Internecie często nas śledzą, chociaż nie jest do końca jasne, kiedy i w jaki sposób wykorzystują zebrane na nasz temat informacje. Aby dolać oliwy do ognia, warto wspomnieć o tym, że proces ten dodatkowo spowalnia pracę naszych przeglądarek.

Międzynarodowy Dzień Ochrony Danych Osobowych, który obchodzimy 28 stycznia, jest więc doskonałą okazją, aby porozmawiać o jednej z najpotężniejszych funkcji Firefox Quantum, a mianowicie o Opt-in Tracking Protection. Ochrona przed śledzeniem została uruchomiona w trybie przeglądania prywatnego dwa lata temu jako coś zupełnie nowego na rynku. Użytkownicy mogli swobodnie przeglądać strony internetowe w trybie prywatnym, bez obawy przed śledzeniem i zalewem niechcianymi reklamami. Dokładnie przyjrzeliśmy się tej opcji i odkryliśmy, że oprócz ochrony prywatności, pozwala użytkownikom szybciej i sprawniej przeglądać witryny w Internecie, gdy strony ładują się bez trackerów. Dlatego też w listopadzie dodaliśmy w Firefox Quantum opcję, która oferuje naszym użytkownikom możliwość włączenia ochrony śledzenia 24/7. Wyniki testu znajdziesz tutaj.

Jedną z najważniejszych zalet włączonego Tracking Protection było szybsze i sprawniejsze przeglądanie stron internetowych. A przecież każdy lubi szybką przeglądarkę. Zobacz wideo: https://youtu.be/pDZXaegVuUE

Aby włączyć ochronę przed śledzeniem, wystarczy otworzyć folder „Preferencje” i kliknąć opcję „Prywatność i bezpieczeństwo”. Przewiń w dół, aby przejść do „Ochrona przed śledzeniem,” i kliknij „Zawsze”. Opcja Tracking Protection właśnie została uruchomiona.

Jest również dostępna na urządzeniach mobilnych. Aby zobaczyć, jak uruchomić ją
w swoim telefonie, kliknij w linki  Firefox for iOS lub Android.

Nowe funkcje w najnowszej wersji Firefoksa

Najnowsza wersja bazuje na mocnych fundamentach, zapewnionych przez Firefox Quantum i oferuje nowe możliwości i funkcje w przeglądarce Firefox na Androida.

Szybszy i bardziej płynny dostęp do Internetu dzięki lepszej grafice

Każdy z Was na pewno czekał kiedyś cierpliwie aż dana strona się załaduje. Rozmazane zdjęcia i tekst, wszystko jeszcze bardziej spowalnia, a w końcu strona się zawiesza. Zapewniamy, że robimy wszystko, aby zminimalizować liczbę takich sytuacji w Firefoksie. Aby pomóc zredukować nieprawidłowości, Firefox Quantum wprowadza ulepszony silnik, wykorzystujący dedykowany procesor CPU. Efektem tej poprawy jest fakt, że Firefox Quantum jest teraz jeszcze szybszy, a na wielu stronach internetowych – znacznie bardziej płynny. Skąd to wiemy? Nasi inżynierowie stworzyli test, który symuluje działanie ciężkiego JavaScriptu. Podczas wykonywania tego testu, szybkość odświeżania Firefoksa poprawiła się o 30% (z 31 do 40 klatek na sekundę).  Tutaj możesz przeczytać więcej na ten temat.

Dane na podstawie testu Mozilli, opisanego tutaj.

 

To solidny postęp, ale nie zatrzymujemy się. Obecnie pracujemy nad integracją WebRender, rozwiniętego w ramach projektu badawczego Servo, z przeglądarką Firefox Quantum. Mamy nadzieję, że WebRender sprawi, iż Firefox Quantum będzie oferował jeszcze większą liczbę klatek na sekundę. W ciągu kolejnych miesięcy, opowiemy więcej na ten temat.

Nowe funkcje Firefox for Android

  • Udoskonalone Zakładki – poprawiliśmy naszą funkcję zakładek, aby pomóc użytkownikom szybko dotrzeć do stron, które chcą odwiedzić. Zamiast okna dialogowego pojawi się pełny ekran, w którym w łatwy sposób, można utworzyć, uporządkować i wyświetlić foldery oraz umieścić zakładki w odpowiednich miejscach.

  •  Wsparcie dla zaawansowanych aplikacji internetowych – usprawniliśmy również Firefoksa dla systemu Android, aby lepiej obsługiwał tzw. PWAs (Progressive Web Apps Support) – czyli typ stron internetowych, które mogą pojawić się jako aplikacja mobilna w telefonie. Gdy użytkownik korzysta z Firefoksa dla systemu Android i natknie się na stronę internetową, która jest PWA, zobaczy w pasku adresu przycisk w kształcie domu. Aby dodać tę stronę internetową jako aplikację, wystarczy nacisnąć przycisk, a na ekranie głównym pojawi się ikona strony. W tym momencie, użytkownik może odwiedzić portal, dotykając jego ikony. Więcej informacji na ten temat można uzyskać tutaj.

Jeśli jeszcze nie zainstalowałeś nowej wersji Firefox Quantum, zapraszamy do pobrania najnowszej wersji tutaj.

  • Pobierz Firefox for Windows, Mac, Linux
  • Więcej o Firefox for Windows, Mac, Linux
  • Pobierz Firefox for Android
  • Więcej o Firefox for Android

 

 

 

 

 

Możliwość komentowania została wyłączona.