Prywatne przeglądanie w Firefoksie czy tryb Incognito w Chrome: który jest szybszy?

Wraz z premierą przeglądarki Firefox Quantum postanowiliśmy połączyć siły z Disconnect Inc., aby porównać czas ładowania strony w trybie incognito przeglądarki Chrome i prywatnego przeglądania w Firefox Quantum.


Firefox Quantum to najszybsza wersja Firefoksa jaką do tej pory stworzyliśmy. Jest dwa razy szybsza od Firefoksa 52 i wielu przypadkach szybsza od najnowszej wersji przeglądarki Chrome – porównaliśmy ich działanie na kilku stronach. Dzięki przeprowadzeniu testów wydajności mogliśmy wyeliminować niepotrzebne opóźnienia i zapewnić naszym użytkownikom jak najlepsze doświadczenia.

Większość testów porównujących wydajność przeglądarek skupia się na korzystaniu ze zwykłego trybu przeglądania. Ale co z przeglądaniem prywatnym? Biorąc pod uwagę fakt, że korzystanie z tej funkcji jest powszechne, chcieliśmy sprawdzić, jak wypada przeglądanie prywatne w Firefoksie w porównaniu z trybem incognito w Chrome pod względem czasu wczytywania strony (czas między kliknięciem a wyświetleniem strony na ekranie).

Uwaga spoiler… Prywatne przeglądanie w Firefox Quantum jest szybkie… naprawdę szybkie

Dlaczego wydajność prywatnego przeglądania może się różnić?

Strony internetowe mają możliwość ładowania treści i uruchamiania skryptów z różnych źródeł. Niektóre z tych skryptów obejmują moduły śledzenia. Są one używane z wielu powodów, od analityki internetowej do śledzenia zaangażowania na stronie w celu ukierunkowanej reklamy. Korzystanie z trackerów na stronach internetowych jest bardzo powszechne. Niestety moduły śledzące mogą opóźnić proces ładowania strony, ponieważ przeglądarka czeka na odpowiedź skryptów śledzenia.

W 2015 roku Firefox stał się jedyną przeglądarką, która domyślnie włączyła Ochronę przed śledzeniem w trybie prywatnego przeglądania. Ochrona przed śledzeniem, jak sama nazwa wskazuje, blokuje ładowanie zasobów, jeśli otwierany adres URL znajduje się na liście znanych modułów śledzących, zgodnie z listą Tracking Protection stworzoną przez Disconnect. Lista ta jest zrównoważonym podejściem do blokowania i nie obejmuje witryn przestrzegających polityki Do Not Track (zgodnie z wytycznymi EFF). Ta funkcja ma na celu zapobieganie śledzenia użytkowników, którzy wyraźnie zdecydowali się na korzystanie z prywatnego przeglądania. W efekcie jednak witryny, które próbują załadować zawartość z adresów URL na liście śledzenia, ładują się znacznie szybciej. Poprzednie badanie Firefoksa z 2015 roku wykazało, że średni czas wczytywania stron był skrócony na stronach z aktualnościami o 44%.

Ponieważ Firefox Quantum jest najszybszą wersją Firefoksa do tej pory, pomyśleliśmy, że porównamy czasy ładowania strony w trybie prywatnym w Firefox Quantum (które obejmuje funkcję Tracking Protection) z trybem Incognito przeglądarki Chrome, który nie obejmuje funkcji ochrony przed śledzeniem.

Metodologia Pomiary zostały wykonane przez Disconnect, organizację odpowiedzialną za listy domen używanych do zasilania funkcji Tracking Protection. Czas ładowania strony dla 200 najpopularniejszych witryn z wiadomościami według rankingu Alexa.com został zmierzony przy użyciu przeglądarki Firefox Quantum (wersja beta 57.0b10v57) w trybie domyślnym i trybie przeglądania prywatnego oraz w najnowszej wersji Chrome (v61.0.3163.100) dostępnej w czasie wykonywania testów – także w trybach domyślnych i incognito. Do testów zostały wybrane strony z wiadomościami, ponieważ mają najwięcej trackerów.

Każda z witryn z wiadomościami została załadowana 10 razy. Aby test mógł mierzyć porównywalne czasy i mógł być powtórzony przez innych, czasy ładowania zostały zmierzone za pomocą interfejsu API PerformanceTiming zarówno dla przeglądarki Firefox, jak i Chrome dla każdego ładowania strony. Całkowity czas ładowania jest uważany za różnicę między PerformanceTiming.loadEventEnd i PerformanceTiming.navigationStart. Testy były kontrolowane za pomocą automatycznego skryptu.

Wszystkie rundy testowe zostały przeprowadzone na nowym Macbook Pro (13” Macbook Pro 2017, 3.1GHz i5, 16 GB pamięci, OSX 10.13). Testy wykonane zostały na szybkim połączeniu sieciowym z Macbookiem Pro połączonym z łączem internetowym 100 Mb / s przez WiFi (802.11ac, 867Mbit / s). Aby zapoznać się z metodologią, przeczytaj posta z bloga Mozilla Hacks.

WynikiPo przebadaniu 200 witryn z wiadomościami średni czas wczytywania strony w przeglądarce Firefox Quantum to 3,2 s w porównaniu z trybem incognito w przeglądarce Chrome, który trwał średnio 7,7 sekundy, aby wczytać stronę szybkiego połączenia Gigabit. Oznacza to, że przeglądanie prywatne Firefox Quantum ładuje stronę 2.4x szybciej niż Chrome w trybie incognito.

Porównanie średnich czasów ładowania w Chrome pokazuje również, że sam tryb incognito nie przynosi żadnych ulepszeń szybkości. To właśnie ochrona przed śledzeniem robi różnicę jak pokazują wyniki dla przeglądarki Firefox Quantum.

Innym sposobem odczytywania tych danych jest określenie czasu, który użytkownicy mogą zaakceptować na załadowanie stron. Niedawno przeprowadzone przez SOASTA Inc. badania wykazały, że średni czas ładowania sesji wynoszący 6 sekund daje już 70-procentowy współczynnik odrzuceń. Dlatego warto umieścić nasze pomiary w kontekście oglądania stron w przeglądarce, które trwały dłużej niż 6 sekund.

95% ładowanych stron osiągnęło 6-sekundowy lub szybszy próg przy użyciu prywatnego przeglądania w Firefox Quantum z włączoną ochroną przed śledzeniem, podczas gdy tylko 70% stron ładowało się w Chrome, pozostawiając tym samym prawie jedną trzecią stron z wiadomościami, które się nie załadowały.

Co dalej?

O ile ulepszenia prędkości w Firefoksie Quantum będą się różnić w zależności od witryny, to użytkownicy mogą oczekiwać, że przeglądanie prywatne w przeglądarce Firefox będzie szybsze od trybu incognito w Chrome.

Dzięki tym badaniom, chcieliśmy, aby użytkownicy mogli czerpać korzyści ze zwiększonej prędkości i prywatności poza trybem przeglądania prywatnego. Dzięki przeglądarce Firefox Quantum użytkownicy mają teraz możliwość włączenia funkcji ochrony przed śledzeniem w Firefoksie w dowolnym momencie.

Zainteresowany? Wypróbuj prywatne przeglądanie!

Jeśli chciałbyś korzystać z fukncji Tracking Protection za każdym razem, kiedy korzystasz z Firefoksa, pobierz Firefox Quantum i otwórz „Preferencje”. Wybierz „Ochrona i Prywatność” i zjedź na dół, aż znajdziesz „Tracking Protection”. Wybierz opcję „Zawsze”, aby usprawnić szybkość i ochronę zawsze, kiedy będziesz korzystać z Firefox Quantum.

Pamiętaj, że uruchamiając Tracking Protection możesz zablokować narzędzia do lubienia i komentowania oraz niektóre treści wideo.

Jeśli Tracking Protection to funkcja, której wcześniej używałeś, lub którą chcesz używać regularnie, wypróbuj Firefox Quantum i sprawdź, jaka jest szybka!


Firma Disconnect Inc. i Mozilla nawiązały współpracę w 2015 r., aby opracować funkcję ochrony przed śledzeniem w Firefoksie, zapewniając kontrolę nad danymi, które są pozyskiwane przez niepowołane strony. Lista blokowanych witryn oparta jest na liście znanych modułów śledzących, zgodnie z definicją listy Disconnect’s Tracking Protection. Jako kolejny krok zadawaliśmy sobie pytanie, czy tryb przeglądania prywatnego Firefoksa z funkcją Tracking Protection może również zapewniać dodatkowe korzyści.

Contributors: Peter Dolanjski & Dominik Strohmeier – Mozilla, Casey Oppenheim & Eason Goodale – Disconnect Inc.

Powered by WPeMatico

Możliwość komentowania została wyłączona.